Новая святыня с Афона в Харлампиевском храме

img_5984-3

Милостью Божией в нашем храме появился список с чудотворной иконы Пресвятой Богородицы «Пантанасса» (Всецарица), освящённый на святых мощах святогорских отцов!

Чудотворный образ из Ватопедского монастыря на Святой Горе Афон, с которого сделан список, был написан в XVII веке и по преданию явился благословением старца Иосифа Исихаста своим ученикам. По молитвам Божией Матери «Всецарица» имеет благодать исцелять страдающих от рака и других тяжких болезней. Случаи такой благодатной помощи настолько многочисленны, что монахи Ватопедского монастыря записывают их в отдельную книгу.

Пока для иконы ещё не изготовлен подобающий киот, она будет храниться в алтаре храма, но желающие смогут приложиться к святыне и помолиться Всецарице каждую пятницу в 16:00 во время чтения акафиста. В другие дни недели икона может быть вынесена из алтаря в особых случаях, после личного обращения к служащему священнику.

img_5988-2

Тропарь Пресвятей Богородице в честь иконы Ея «Всецарица», глас 4

Образом радостотворным честныя Всецарицы, желанием теплым взыскающих благодати Твоея спаси, Владычице, избави от обстояний к Тебе прибегающих, от всякия напасти огради стадо Твое, к заступлению Твоему взывающее присно.

Кондак, глас 8

Новоявле́нней Тво­е́й ико­не пред­стоя́­ще ве́рнии, уми́ль­но вос­пе­ва́­ем Ти, Всецари́це, раби́ Твои́; низпосли́ цельбы́ к Те­бе́ при­те­ка́ю­щим ны́­не ра­бо́м Тво­и́м, да вси ра́­дост­но зо­ве́м Ти: Ра́­дуй­ся, Всецари́це, не­ду́­ги на́­ша бла­го­да́­тию исцеля́ющая.

Молитва Пресвятей Богородице в честь иконы Ея «Всецарица»

О Всеблагая досточудная Богородице Пантанасса, Всецарице! Несмь достоин, да внидеши под кров мой! Но яко милостиваго Бога любоблагоутробная Мати, рцы слово, да исцелится душа моя и укрепится немощствующее тело мое. Имаши бо державу непобедимую и не изнеможет у Тебе всяк глагол, о Всецарице! Ты за мя упроси, Ты за мя умоли, да прославляю преславное имя Твое всегда, ныне и в безконечныя веки. Аминь.

Слава Богу за всё!